Rybná 716/24, 110 00 Praha 1
info@elektronicke-znamky.cz

E-shop www.edalnice.cz na dálniční známky stojí na platformě dostupné zdarma. Systém stál stovky milionů

Elektronická dálniční známka 2021 ZADARMO

E-shop www.edalnice.cz na dálniční známky stojí na platformě dostupné zdarma. Systém stál stovky milionů

E-shop na dálniční známky www.edalnice.cz stojí na platformě dostupné zdarma. Systém stál stovky milionů.

Internetový obchod na prodej elektronických dálničních známek, za který státní podnik Cendis utratil stovky milionů korun, je postavený na WordPressu. Jde o administrační systém pro správu obsahu webových stránek i e-shopů, který je ovšem běžně dostupný zdarma.

Horší než e-shop na korálky „Převáděli jsme náš publikační systém z platformy Joomla na WordPress, máme desetitisíce položek a vyšlo nás to celé na 250 tisíc,“ řekl redakci CNN Prima NEWS další IT odborník, který si nepřál být jmenován. „Pobavilo mě, že když se podíváte do zdrojového kódu stránky, tak je vidět, že tam stát nechal defaultní plug-iny,“ řekl CNN Prima NEWS Michal Havránek, který se rovněž částečně jako IT specialista živí. Tyto „plug-iny“ jsou součásti systému, který jeho funkčnost vylepšují. Provozovatel webu je zpravidla přenastavuje a přizpůsobuje k obrazu svému. „Tady je vidět, že to zkrátka převzali celé,“ dodal Havránek. K tématu Jan Paroubek Výpadek e-shopu na dálniční známky se plánoval, tvrdil Havlíček. Paroubek to popřel 2. prosince 2020 Otazníky budí také bezpečnost celého státního e-shopu na dálniční známky. „Wordpress je známý svými bezpečnostními dírami. Obecně to nemusí vadit vzhledem k tomu, na co se používá. Tady bych si ale opět představoval, že za stovky milionů stát dodá něco jiného,“ řekl Ondřej Profant. Podle tiskovému mluvčího státního podniku Cendis Martina Opatrného to ale není tak, že by stát utratil stamiliony pouze za e-shop, nýbrž za celý IT ekosystém. „Osahuje e-shop, spisovou službu, komunikaci s Českou národní bankou, policií, Celní správou a podobně. E-shop je jednou podmnožinou, 309 milionů korun stojí celý ekosystém,“ řekl CNN Prima NEWS. Rovněž odmítá, že by WordPress představoval bezpečnostní riziko. „Když se open source používá správně, nepředstavuje takové bezpečnostní hrozby jako u jiných věcí. Zařadili jsme tam mezistupeň a vedle našeho serveru máme ještě dvě zálohy ve dvou datových centrech. Pevně věříme, že se jedná o bezpečný systém,“ dodal.

ZDROJ: https://cnn.iprima.cz/eshop-na-dalnicni-znamky-stoji-na-platforme-dostupne-zdarma-stal-ale-stovky-milionu-14479

Jedna odpověď

  1. Langova napsal:

    Pokud chci uhradit dálniční známku příkazem k úhradě, jaké je číslo účtu, variabilní a konstantní symbol, popř. název příjemce ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *